10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy osobistych


Data: 19 maja 2020 | Autor: admin

10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy osobistych

Pieniędzy zawsze jest za mało. Spełnienie marzeń i planów, a także zaspokojenie potrzeb jest niełatwym zadaniem. Wysokość dochodów nie jest wcale kluczowym czynnikiem w osiąganiu wyznaczonych celów – każdą kwotę można roztrwonić. Złe gospodarowanie i rozrzutność sprzyjają zmniejszeniu realnych możliwości finansowych. Oszczędność i rozsądne wydatkowanie są nierzadko najlepszym rozwiązaniem poprawiającym sytuację materialną i to bez konieczności występowania o podwyżkę do przełożonych. Jak efektywnie oszczędzać pieniądze, aby móc sobie pozwolić na więcej?

 

Poniżej lista 10 sposobów i wskazówek.

 • Konsekwencja w działaniu
  Każdy plan długofalowy wymaga determinacji i konsekwencji, gdyż bez nich cały wysiłek pójdzie na marne. Oszczędzanie często wymaga przemodelowania stosunku do pieniędzy, jednakże jego szybkie efekty stanowią doskonałą motywację do kontynuowania procesu. Sytuacja będzie poprawiała się z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc – nie należy się zniechęcać, ani osiadać na laurach.

 

 • Planowanie finansów
  Fundamentem całego procesu oszczędzania jest określenie czynników, które pozwolą stworzyć plan finansowy – czyli swego rodzaju mapę działania. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim:

  • informacja o dochodach,
  • spis wydatków,
  • stan początkowy,
  • stan końcowy (tj. cel oszczędzania),
  • analiza bieżących efektów.

  Osiągane dochody są łatwe do ustalenia, natomiast problem pojawia się w przypadku spisu wydatków. Prowadzenie budżetu domowego wyraźnie ułatwia kontrolę nad finansami, aczkolwiek nadal nie jest powszechnym zwyczajem. Sporządzenie listy wydatków uwypukli pozycje zbędne, których eliminacja przyspieszy oszczędzanie. Stan początkowy powinien określać wszystkie aktualnie posiadane środki finansowe, a stan końcowy to kwota, której zgromadzenie w założonym czasie będzie oznaczała osiągnięcie celu. Osiągane postępy i ewentualne pole do poprawy wskaże cykliczna analiza wdrożonych działań.

 

 • Obniżenie rachunków domowych
  Wprowadzenie nowych nawyków w prowadzeniu gospodarstwa domowego to prosty sposób na oszczędzanie. Obniżenie rachunków za prąd możliwe jest dzięki zmianie dostawcy lub taryfy, ale również przez instalację energooszczędnego oświetlenia i ograniczenie ilości sprzętu stale podłączonego do gniazdek. Zużycie mediów ograniczyć można również przez:

  • używanie programów ekologicznych w pralce i zmywarce,
  • obniżenie pozycji „pływaka” w zbiorniku WC,
  • montaż perlatorów na kranie i prysznicu.

 

 • Racjonalne zakupy
  Pieniądze przeznaczane na zbędne wydatki skali roku mogą urastać do całkiem pokaźnych kwot. Planowanie zakupów (np. w formie listy) pomoże zminimalizować ryzyko marnotrawienia własnych zasobów finansowych, ale też m.in. żywności. Dodatni bilans przemyślanych wizyt w sklepach będzie zauważalny w bardzo krótkim czasie – i może stanowić nawet główne źródło oszczędności.

 

 • Wybór ofert tańszych operatorów
  Rynek obfituje w dostawców usług telefonicznych, internetowych i telewizyjnych, a ceny przez nich oferowane mogą różnić się znacząco – szczególnie w przypadku zsumowania kosztów kilku umów. Wybór odpowiedniego (tj. naprawdę potrzebnego) pakietu przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. W przypadku telefonów warto rozważyć zmianę umów abonamentowych na prepaid, co ułatwi kontrolę wydatków.

 

 • Transport ekologiczny
  Niezawodnym sposobem na oszczędzanie jest zmniejszenie częstotliwości korzystania z samochodu. Pokonanie trasy pieszo, rowerem lub komunikacją publiczną będzie przyjazne nie tylko środowisku, ale także portfelowi. Korzystanie z alternatywnych metod transportu – kiedy tylko to możliwe i uzasadnione – to korzyść liczona nawet w tysiącach złotych w skali roku.

 

 • Oszczędzanie na rozrywce
  Wyjścia do restauracji, kina czy klubów są ważne, ale nie najważniejsze. Ograniczenia w tym zakresie mogą mieć charakter ilościowy i jakościowy. Warto korzystać z ofert promocyjnych, kuponów zniżkowych, a także zmniejszyć liczbę wizyt „na mieście”, ponieważ niezmiennie są one wskazywane jako jedna z głównych przyczyn niekontrolowanego „znikania” pieniędzy.

 

 • Usługi bankowe na lepszych warunkach
  Problemy ze spłatą rat dotykają coraz szerszego grona konsumentów, którzy nierzadko balansują na granicy spirali zadłużenia, a trudne kredyty są często jedynym ratunkiem. Elementem porządkującym sytuację finansową może być zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego – przeznaczonego dla klientów posiadających kilka oddzielnych zobowiązań w bankach. W uzyskaniu go niezbędna może okazać się pomoc niezależnego eksperta finansowego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest połączenie kilku rat i kwot zadłużenia w jedną, dzięki czemu obsługa kredytu jest łatwiejsza, a przy skorzystaniu z oferty właściwej instytucji finansowej – tańsza.
  Rachunek bankowy jest nieodłącznym elementem procesu oszczędzania, a jeśli jest darmowy – może dodatkowo przyczyniać się do maksymalizacji korzyści. Porównanie ofert różnych instytucji finansowych pozwoli na wybór najlepszej z nich, co skutkować będzie obniżeniem kosztów obsługi kart i rachunków. Banki prześcigają się w licznych programach lojalnościowych dla nowych i stałych klientów, które mogą być dodatkowym źródłem oszczędności (m.in. specjalne zniżki sklepowe lub na ubezpieczenia).

 

 • Lokaty i inwestycje
  Zaoszczędzone pieniądze mogą pracować dalej i przyczyniać się do jeszcze większej efektywności oszczędzania. Ulokowanie środków na lokacie bankowej lub w funduszu inwestycyjnym jest rozwiązaniem o niskim ryzyku i przewidywalnych korzyściach. Obecnie niskie stopy procentowe skłaniają ku ofercie funduszy, szczególnie, iż obecnie większość z nich wycenia minimalny wkład inwestora na przystępnym poziomie (np. 100 złotych). Dodatkowym atutem jest elastyczność inwestycji, z której można wyjść w dowolnym momencie.

 

 • Profesjonalne wsparcie
  Oszczędzanie to długi proces, wymagający motywacji, wiedzy i analiz. Na każdym jego etapie przydatne będzie wsparcie niezależnego eksperta finansowego. Profesjonalna pomoc w planowaniu finansów może dotyczyć m.in.:

  • rozpisania budżetu domowego i wydatków,
  • wyznaczenia celu oszczędzania i sposobów jego osiągnięcia,
  • oceny aktualnej sytuacji finansowej,
  • określenie zdolności kredytowej,
  • wsparcia w kontaktach z instytucjami finansowymi.

 

ekspert finansowy podczas pracy

 

Doświadczenie i wiedza doradcy finansowego mogą okazać się niezastąpione. Liczba ofert i instytucji finansowych na rynku jest przytłaczająca dla większości klientów, którzy bez pomocy nie są w stanie dokonać optymalnego dla siebie wyboru.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z: