Kredyt konsolidacyjny i jego istota


Jedna, niższa miesięczna rata zamiast kilku? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli zastanawiają się Państwo nad odpowiedzią na to pytanie, to może być ona tylko jedna, a mianowicie oczywiście, że tak! W takiej sytuacji należy zdecydować się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, dzięki któremu można zyskać większą kontrolę nad domowym budżetem. Czym jednak jest wspomniany kredyt konsolidacyjny i co należy wiedzieć o tym produkcie bankowym przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu?


Kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to w bardzo dużym skrócie kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Połączenie wszystkich zobowiązań w jedno to świetne rozwiązanie w szczególności dla osób, które zapominają o spłacie rat w wymaganym terminie. Z możliwości połączenia kilku różnych kredytów mogą również skorzystać osoby, dla których łączna wartość miesięcznych rat zaciągniętych kredytów nadmiernie obciąża domowy budżet. Dzięki połączeniu bowiem wszystkich zobowiązań można liczyć na znacznie niższą wysokość raty, dlatego też nad rozwiązaniem tym warto się jak najbardziej zastanowić. Jak to wszystko wygląda jednak w praktyce?

W sytuacji, gdy wybrany bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego to dotychczasowe zobowiązania we wszystkich innych bankach zostają "wygaszone". Oczywiście bank nie przekazuje kredytobiorcy bezpośrednio do rąk środków, którymi ten następnie reguluje zaciągnięte gdzie indziej kredyty, ponieważ wszystko to realizowane jest przez bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego. W sytuacji, gdy wszystkie kredyty zostaną połączone, to kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty zadłużenia w jednej, miesięcznej kwocie, która jest znacznie niższa niż suma wszystkich wcześniejszych rat z uwagi na wydłużenie okresu kredytowania.

 

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Niezależnie od tego, czy Wrocław, Warszawa, czy też inne miasto to zalety płynące z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego wszędzie są takie same. Oczywiście najważniejszą korzyścią płynącą z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest zamiana kilku rat w jedną, jednak warto również wspomnieć o pozostałych zaletach związanych z tym właśnie produktem bankowym. Kredyt konsolidacyjny umożliwia wydłużenie okresu kredytowania, co związane jest oczywiście ze znacznie niższą ratą kredytową, która z pewnością nadmiernie nie obciąży domowego budżetu. Kolejną zaletą związaną z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego jest możliwość negocjowania warunków umowy, a także zmiany daty spłaty comiesięcznej raty kredytu zwłaszcza wtedy, gdy wynagrodzenie za pracę przelewane jest na konto znacznie później niż termin spłaty poprzednich zobowiązań z tytułu kredytu (rodzi to oczywiście problemy z terminową spłatą rat). Dzięki wspomnianemu produktowi bankowemu można tak naprawdę skonsolidować wszystkie zobowiązania, począwszy od kredytu gotówkowego i samochodowego aż po kredyt odnawialny.

 

O czym należy pamiętać, decydując się na kredyt konsolidacyjny?

Przed podpisaniem umowy o kredyt konsolidacyjny należy wybrać dogodny dla siebie termin spłaty zobowiązania tak, aby nie spóźniać się z płaceniem rat, ponieważ w innym przypadku może to rodzić poważne konsekwencje. Warto pomyśleć o uruchomieniu w banku zlecenia stałego (jeśli comiesięczna wysokość rat jest taka sama), dzięki czemu rata kredytu będzie schodziła z konta automatycznie i z pewnością nie dojdzie wówczas do żadnego opóźnienia w spłacie zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego. Kolejną ważną kwestią jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy a w szczególności z całkowitym kosztem kredytu, a także ewentualnymi dodatkowymi opłatami.