Analiza zdolności kredytowej


Różnego rodzaju kredyty na cele bieżące czy realizację dalszych planów to codzienność wielu osób. Nie zawsze jednak zobowiązania są brane z odpowiednią rozwagą, na miarę możliwości kredytobiorcy. Warto dokonać profesjonalnej analizy zdolności kredytowej przed wzięciem pożyczki czy kredytu, by późniejsza jego spłata nie nastręczała trudności. Na terenie Wrocławia dobry niezależny ekspert finansowy pozwoli na dostosowanie ofert banków do faktycznych potrzeb klientów.


Profesjonalna analiza zdolności kredytowej

Czym jest zdolność kredytowa?

Ocena zdolności kredytowej odbywa się zawsze w trakcie procesu udzielania kredytu. Sama zdolność kredytowa jest maksymalną kwotą oraz okresem kredytowania, a w efekcie - wysokością raty dopasowaną do możliwości płatności w terminie przez kredytobiorcę. Nie zawsze profesjonalna analiza zdolności kredytowej jest przeprowadzana właściwie. Często w banku doradcy mocno uproszczają cały proces, zaś kredytobiorca nie zdaje sobie sprawy, że odpowiedzi przez niego udzielane mogą mieć istotny wpływ na stan jego finansów w najbliższym okresie. Wrocław jest bogaty w oferty banków i instytucji, które mogą przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej, warto jednak znaleźć osoby, które proces ten przeprowadzą w pełni profesjonalnie.

 

Wykonanie profesjonalnej analizy zdolności kredytowej

Każda wykonana profesjonalnie analiza zdolności kredytowej obejmuje szeroki zakres danych dotyczących podmiotu zainteresowanego kredytem. Może być to zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Zasadniczo analiza obejmuje dwa zakresy:

 • ilościowa - dotyczy sytuacji finansowej kredytobiorcy, w tym:
  • uzyskiwanych dochodów,
  • kosztów miesięcznych,
  • aktualnego zadłużenia, limitów, wysokości poręczonych zobowiązań.
 • jakościowa - cechy mogące mieć istotny wpływ na spłatę zobowiązań, na przykład:
  • cechy osobowe takie jak wiek, ilość osób na utrzymaniu, wykształcenie, status majątkowy i mieszkaniowy, zawodowy,
  • historia kredytowa.

 

Nieodłącznym elementem uzupełniającym analizy zdolności kredytowej jest pobranie raportu BIK. Ważne jest, by wszystkie dane zostały rzetelnie podane, gdyż tylko komplet informacji pozwala uzyskać właściwe wyniki. Dla przykładu koszt życia w mieście Wrocław dla osoby wynajmującej mieszkanie nie może być zaniżony, gdyż może wiązać się to z późniejszym problemem ze spłatą zobowiązań czy popadaniem w spiralę długów. Umiejętna ocena zdolności kredytowej konieczna jest zwłaszcza, gdy klient planuje zobowiązania długoterminowe lub kredytowanie inwestycji na wysokie kwoty. Także w przypadku licznych zadłużeń i problemów finansowych warto skorzystać z usług analizy zdolności, by konsolidacja kredytów była skuteczna, dostosowana do możliwości i przyniosła wymierne efekty.

 

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Niezależny ekspert finansowy Natalia Bihun ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie finansów. Choć Wrocław z pewnością jest pełen firm oferujących podobne usługi, tylko tutaj znajdą Państwo kompleksowe i rzetelne podejście do tematu. Porada eksperta finansowego nie jest nakierowana na chęć jak największej sprzedaży, tylko na dopasowanie właściwego produktu spełniającego wszystkie wymagania. Profesjonalna analiza zdolności kredytowej to nie tylko liczby, to także wspólne wnioski i porady.

Zdolność kredytowa co do zasady w każdym banku wyliczana jest w nieco inny sposób, jednak zebranie całościowych informacji w profesjonalnym podejściu pozwala na uzyskanie najbardziej wymiernych rezultatów. Odpowiednia konsolidacja zadłużeń, likwidacja niepotrzebnych instrumentów kredytowych czy spłata zapomnianych odsetek może znacząco podnieść możliwości kredytowe każdego potencjalnego kredytobiorcy.